O nas

HISTORIA


Środowiskowa Świetlica Socjoterapeutyczna

„Arka Noego”

Bytom ul. Piekarska 59

Środowiskowa Świetlica Socjoterapeutyczna „Arka Noego” w Bytomiu jest placówką dla wszystkich dzieci, które chcą spędzić czas na rozwijaniu swoich umiejętności i poszerzaniu swoich wiadomości oraz na uczeniu się nowych rzeczy. Pierwszeństwo przy zapisach na zajęcia mają przede wszystkim dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, wychowujące się w warunkach niekorzystnych, zwłaszcza z rodzin z problemem alkoholowym, a także dzieci, którym rodzice nie są w stanie zapewnić właściwej opieki w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku 
w godzinach od 14.00 do 18.00.
Aktualny personel Świetlicy Socjoterapeutycznej:

kierownik – S.M. Andrzeja

wychowawca - p. Ilona Mila

wychowawca – p. Sandra Kotlorz

Dotychczasowi kierownicy świetlicy:

S.M. Szymona – 2001 – 2004

S.M. Andrzeja – 2004HISTORIA ŚWIETLICY

Środowiskowa Świetlica Socjoterapeutyczna „Arka Noego” powstała w roku 2001 jako miejsce dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Założona i prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusa. W domu zakonnym były pomieszczenia, które przez lata nie były do końca wykorzystane. Siostry będące w Bytomiu widziały z jakimi problemami borykają się mieszkańcy miasta. Za zgodą Matki Generalnej Siostry postanowiły oddać część budynku na  pracę z dziećmi. S.M. Izabella Przełożona Regionalna i  Przełożona domu wraz z S.M. Szymoną udały się do Urzędu Miejskiego, by podzielić sie swoimi spostrzeżeniami. Początkowo myślano o utworzeniu przedszkola, ale po namowach Prezydenta Miasta Bytomia Siostry zdecydowały się na otwarcie świetlicy.  Rozpoczęły się przygotowania formalne i remontowe. Zaczęto przystosowywać pomieszczenia. Świetlica posiada dwie sale, w których dzieci mogą odrabiać zadania i realizować różne zadania. Jest kuchnia, korytarz oraz toalety. 
1 września 2001 roku świetlica rozpoczęła swą działalność. Od tego momentu świetlica funkcjonuje oficjalnie jako placówka wsparcia dziennego. Świetlica skupiła dzieci w wieku 7-15 lat. Na początku świetlica była czynna dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki. Dopiero od 2004 roku świetlica jest czynna od poniedziałku do piątku. Prowadzono zajęcia plastyczne, sportowe, komputerowe, muzyczne, oferowano gry i zabawy, opiekę i pomoc dorosłego w lekcjach, kłopotach, trudnościach. Jednak głównym magnesem przyciągającym dzieci była możliwość spędzenia popołudnia w ciepłym, oświetlonym pomieszczeniu oraz otrzymania posiłku.
Świetlica jest dofinansowana przez Urząd Miasta. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz